Jaką podkładkę pod laptopa warto wybrać?

Adrian Miroslaw

Na rynku oferowanych jest wiele podkładek pod laptopa, które mają na celu uchronić nasze urządzenie przed przegrzaniem, a dodatkowo zapewnić komfort pracy.Każdy komputer wcześniej czy później zaczyna działać coraz gorzej,układ chłodzenia, który nie radzi sobie z odprowadzaniem ciepła, przez co inne podzespoły działają coraz wolniej, są podatne na awarie i usterki.

Czym mogą różnić się podstawki pod laptop z różnej półki cenowej? Różnice są tu bardzo zauważalne. Podkładka pod laptopa z wyższą ceną może być wyposażona jest w wentylatory o większej mocy, które jednocześnie nie hałasują tak jak w tańszych modelach. Jeśli jednak wybierzemy tańszą opcję, to przeszkadzać mogą nieprzyjemne dźwięki, które będą zagłuszać muzykę lub film.

Podkładka chłodząca z USB

Topowa podkładka chłodząca do laptopa nie potrzebuje zasilania zewnętrznego, tutaj wystarczy połączenie przez USB bezpośrednio z laptopem. To niezwykle ułatwia korzystanie z takiego sprzętu.

Niektóre modele wyposażone w dodatkowe złącza, więc z jednej strony nie zabiera nam to tego ważnego miejsca w laptopie, z drugiej zwiększa te możliwości (na przykład, wykorzystujemy jeden port USB do podłączenia podkładki, sama zaś podkładka chłodząca ma je dwa, a nawet trzy).

Jaki materiał wykonania?

Podstawki pod laptopy wykonane mogą być z wysokiej jakości materiałów – nie tylko z samego plastiku, lecz mieszanki aluminium z plastikiem, co zapewnia zdecydowanie większą trwałość.

Funkcja ręcznego regulowania wysokości

Przy zakupie warto też zwrócić wagę na to, by podkładka chłodząca pod laptopa miała funkcję ręcznego regulowania wysokości. To pozwoli trochę unieść naszego laptopa, dzięki czemu praca na nim będzie wygodniejsza, niż w sytuacji, jakby spoczywał płasko na biurku.

Rozmieszczenie wentylatorów – na co wpływa?

I na koniec, choć jest to równie ważna kwestia, jak pozostałe – zwracajmy uwagę na umiejscowienie wentylatorów. Muszą być tak dobrane, aby w obu sprzętach (laptopie i podkładce do laptopa) strumienie powietrza nie nachodziły na siebie. W przeciwnym razie efekt chłodzenia może nie być w pełni zadowalający.

Zwracajmy więc uwagę na te kwestie i nie bagatelizujmy pojawiających się problemów z chłodzeniem laptopa. Jeśli to zaniedbamy, nasz komputer może się po prostu zepsuć. Każdy sprzęt ma swój określony termin przydatności, ale to nie oznacza, że można go spisać na straty, szczególnie jak są możliwości, by zatrzymać ten niepokojący trend. Zawsze więc trzymajmy rękę na pulsie, a w razie potrzeby wybierajmy solidną podkładkę chłodzącą, która gwarantuje, że życie laptopa zostanie przedłużone.

Przegrzewanie się laptopa jest poważnym problemem, który może skutkować nawet uszkodzeniem sprzętu. Co ważne, wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego problemu. Dlatego też warto zwrócić uwagę:

 • czy laptop sam się wyłącza,
 • czy laptop bardzo szybko nagrzewa się w dolnej części,
 • czy wentylatory laptopa działają bardzo głośno,
 • czy wydobywa się z nich gorące powietrze.

Oczywiście istnieje możliwość poradzenia sobie z tym problemem. Efektywne chłodzenie zapewniają podstawki chłodzące do laptopa, które pozwalają uniknąć przegrzania naszego sprzętu. Dlaczego laptop się przegrzewa i jaka podstawka pod laptopa sprawdzi się najlepiej?

Problem przegrzewania się komputera może rozwiązać zakup podkładki pod laptopa. Przed podjęciem decyzji, warto zapoznać się z kilkoma pojęciami

 • wentylatorach - to podstawa każdej podkładki chłodzącej, dlatego warto zwrócić uwagę na liczbę i moc - im jest ich więcej i są mocniejsze, tym chłodzenie jest skuteczniejsze. Z drugiej strony, kilka mniejszych wentylatorów może generować większy hałas niż jeden większy, wszystko więc zależy od tego, jaki model laptopa posiadamy,
 • rozmiarze - to istotna kwestia, ponieważ warto, aby podstawka była nieco większa od samego laptopa, wtedy będzie zapewniała lepszą cyrkulację powietrza,
 • mobilności - przed zakupem należy zastanowić się, czy sama tacka pod laptopa ma nam służyć stacjonarnie, czy jednak będziemy się z nią przemieszczać,
 • materiale - większość podpórek pod laptopa jest wykonana z tworzyw sztucznych, co może nie być dobrym rozwiązaniem.

Oraz o układ chłodzący

 • konstrukcję i wygląd - wszystko zależy od naszych preferencji, może mieć podpórki dające możliwość używania w łóżku, dostępne są również różne kąty nachylenia,
 • hałas - dobra podstawka pod laptopa powinna wytwarzać jak najmniej hałasu, nie może być źródłem dodatkowego szumu,
 • nóżki - każda podpórka pod laptopa powinna mieć nóżki zakończone gumą, które gwarantują większą stabilność,
 • otwory wentylacyjne - warto pamiętać, że podstawka pod laptopa będzie spełniać swoje funkcje, jeżeli otwory wentylacyjne laptopa znajdą się na jego spodzie, w innym wypadku jej działanie nie będzie skuteczne.

Biorąc pod uwagę fakt, że będzie na nią działać temperatura, warto rozważyć zakup tacki wykonanej z aluminium lub równie trwałego materiału, aby uniknąć dodatkowych kłopotów z podkładką. Dobrą opcją jest również perforacja, która zapewnia lepszy przepływ powietrza.

Komentarz

Cechą dobrych podkładek pod laptopa jest jego dopasowanie do pracy urządzeń. Warto wiedzieć, że sprzęt zaczyna się grzać więc Podstawka ma odpowiadać za gwarancję jego wydajniejszego chłodzenia i pod takim kątem warto go wybierać.