Jak wybrać najlepszego laptopa – poradnik kupującego

Adrian Miroslaw

Wybierając najlepszy komputer dla swoich potrzeb, należy wziąć pod uwagę wiele względów. Poszukiwania idealnego komputera można rozpocząć, przeglądając na przykład zestawienie dziesięciu najlepszych laptopów. Czytanie porównań i recenzji pozwoli Ci zorientować się, co ma do zaoferowania każdy z laptopów. Oto najważniejsze cechy, na które należy zwrócić uwagę porównując laptopy. 

Ten poradnik zawiera przegląd najważniejszych cech, na które należy zwrócić uwagę podczas zakupu nowego komputera przenośnego.

Cechy, na które należy zwrócić uwagę przy zakupie nowego komputera

System operacyjny

Jeśli przez całe życie korzystasz z systemu Windows, możesz nie być gotowy na przejście na MacOS lub Chrome OS. I odwrotnie - jeśli szukasz nowego komputera Mac, który zastąpi Twój stary, możesz nawet nie brać pod uwagę systemu Windows. Jeśli nie masz wyrobionego zdania na ten temat, oto najważniejsze zalety każdego z systemów operacyjnych

  • Windows: większa elastyczność i dostępność (najpopularniejszy system operacyjny), dobra cena, działa na na tabletach oraz na laptopach.
  • MacOS: pomoc cyfrowa, łączność z innymi urządzeniami Mac, doskonała wydajność, zwiększona stabilność (brak błędów i usterek), prawie całkowity brak wirusów.

Ekran

Ekran laptopa jest jedną z głównych cech, które kupujący biorą pod uwagę przy zakupie nowego komputera. Mniejsze lub przeciętnego rozmiaru monitory mogą się sprawdzić tylko wtedy, gdy kupujesz laptop do użytku osobistego. Do małych monitorów zaliczają się te z przekątną od 11 do 12 cali. Przeciętne laptopy mają przekątną od 13 do 14 lub od 15 do 16 cali. 

Jeśli jednak zależy nam na większym ekranie, warto kupić laptop z ekranem o przekątnej od 17 do 18 cali. Jednak im większa przekątna ekranu, tym cięższy laptop. Jest mało prawdopodobne, abyś często nosił ze sobą laptop z ekranem 18-calowym.

Wyświetlacz

Wyświetlacz odnosi się do sposobu renderowania obrazów przez laptop. Ekran laptopa, który może pochwalić się większą liczbą pikseli, zapewnia wysoką jakość obrazu dzięki zwiększonej rozdzielczości. Laptopy Full HD oferują doskonałą jakości obrazu o dobrej rozdzielczości i jasności.

Żywotność baterii

Czas pracy na baterii to kolejna istotna cecha, której nie należy pomijać przy zakupie laptopa. Jeśli chcesz używać swojego nowego laptopa w podróży, potrzebujesz dobrej baterii, która wytrzyma około ośmiu godzin, przynajmniej na początku. Kupując laptopa, zapytaj o specyfikacje dotyczące czasu pracy baterii, poszukaj rekomendacji i przeczytaj recenzje.

Łączność

Łączność ma kluczowe znaczenie, jeśli pracujesz zdalnie. Możesz nie być w stanie połączyć się z darmowym WiFi w każdym momencie. Dlatego warto rozważyć zakup laptopa z dobrą łącznością, aby mieć możliwość łączenia się z Internetem, nawet jeśli nie jesteś w pobliżu routera. 

Poszukaj laptopa z obsługą sieci 4G, 5G lub LTE. Jeśli chcesz pójść o krok dalej, możesz zdecydować się na Wi-Fi 6. Ten typ oferuje jeszcze bardziej wydajne i stabilne połączenie.

Porty

Porty są również ważne z punktu widzenia łączności, ponieważ może istnieć potrzeba podłączenia laptopa do różnych urządzeń i ładowarek. Obecnie coraz więcej laptopów oferuje porty USB typu-C, które zapewniają łączność z ładowarką w wielu sytuacjach. Inne popularne typy portów to USB 3.0 i HDMI.

Klawiatura i panel dotykowy

Klawiatura komputera ma zasadnicze znaczenie, zwłaszcza jeśli używasz go do pracy, a ta wymaga dużo pisania. W takim przypadku warto poszukać laptopa z dobrym dotykowym sprzężeniem zwrotnym. Odległość między klawiszami ma zasadnicze znaczenie. Podobnie jak to, co się czuje podczas ich naciskania. 

Jeśli kupujesz laptop w sklepie stacjonarnym, przetestuj klawiaturę, jeśli ten element ma dla Ciebie kluczowe znaczenie. Również touchpad powinien być wysokiej jakości i nie powdować przeskakiwania kursora. Powinien także reagować na różne gesty wielodotykowe.

Funkcje ekranu dotykowego

Jeśli jesteś fanem ekranów dotykowych, ta funkcja jest obecnie wbudowana w wiele modeli laptopów. Możesz zdecydować się na laptop z ekranem dotykowym, jeśli jesteś przyzwyczajony do pracy na tablecie lub smartfonie i oczekujesz takiej samej łatwości obsługi od laptopa. Należy jednak pamiętać, że ta funkcja zwiększa również cenę laptopa. Jeśli interesuje Cię komputer typu "2 w 1", możesz wybrać laptop z ekranem dotykowym.

Układ chłodzenia

Jeśli komputer będzie używany głównie do gier, należy wziąć pod uwagę dobry system chłodzenia. Intensywnie używane laptopy mogą osiągać wysokie temperatury, które spowalniają ich pracę w miarę zmniejszania się wydajności procesora. Wybierz komputer przenośny z solidnym wbudowanym systemem chłodzenia, aby nie wydawać na chłodzący system zewnętrzny.

Procesor i dysk pamięci masowej

Jednostka centralna komputera to jego procesor. W zależności od przeznaczenia komputera może być potrzebny mocny lub średni procesor. Do wyboru jest wiele opcji - od procesorów Intel 5 do Intel 11 Gen, AMD lub Apple. 

Aby wybrać odpowiedni procesor, musisz zadecydować, na jakiej wydajności i wytrzymałości Ci zależy. Jeśli nie jesteś profesjonalistą, porozmawiaj ze sprzedawcą i poproś go o rekomendacje. Możesz też poprosić bardziej doświadczonego przyjaciela, aby udzielił Ci wskazówek.

Dysk pamięci masowej to element odpowiedzialny za przechowywanie danych. Odgrywa on również kluczową rolę w szybkości i wydajności komputera. Jeśli nie potrzebujesz dużej ilości pamięci wewnętrznej, co może skłonić Cię do wybrania dysku twardego, dysk SSD może pomóc w szybszej pracy komputera.

Co jeszcze warto wziąć pod uwagę?

Oto kilka innych aspektów, które warto rozważyć przed zainwestowaniem w nowy komputer przenośny.

Klasyczny vs. 2 w 1

Od kiedy do mody weszły tablety, laptopy typu dwa w jednym stają się coraz popularniejsze. Istnieją dwa rodzaje laptopów 2 w 1

  • Konwertowalny: po odwróceniu klawiatury pod ekran laptopa otrzymujemy tablet
  • Odłączany: można odłączyć klawiaturę od ekranu, aby używać laptopa jako tabletu

Jeśli zależy Ci na większej przenośności i łatwości użytkowania, dobrym wyborem są modele typu "dwa w jednym". Jeśli komputer będziesz używać do pracy w domu, lepszym (i mniej kosztownym) wyborem może być klasyczny laptop.

Opinie klientów

Poznanie, co inni mają do powiedzenia na temat laptopa, który planujesz kupić, może pomóc w dokonaniu dobrego wyboru. Recenzje klientów i specjalistów są doskonałym źródłem informacji i opinii. Zacznij od czegoś ogólnego, takiego jak recenzje dziesięciu najlepszych laptopów. Sporządź krótką listę modeli, które mieszczą się w ramach Twojego budżetu, i poszukaj recenzji konkretnych laptopów.

Gwarancja

Gwarancja pozwala uniknąć płacenia wysokich kwot za naprawę. Poszukaj laptopa z hojnym okresem gwarancji. Większość laptopów posiada jedynie roczną gwarancję, jednak niektóre są objęte gwarancją na 2-4 lata. Możesz także wykupić przedłużoną gwarancję.

Cel

Twoja branża ma wpływ podczas wyboru komputera. Weźmy na przykład projektantów graficznych. Potrzebują oni dużych monitorów o dobrej rozdzielczości. Niektóre osoby wciąż wykorzystują płyty DVD w swojej pracy. W takim przypadku należy szukać laptopów z wbudowanym napędem DVD. 

Komputery do gier również są specyficzne. Dla przykładu, niektóre z dziesięciu najlepszych laptopów w tej niszy są wyposażone w zakrzywione ekrany, które zapewniają lepsze wrażenia podczas gry. 

Jeśli laptop będzie używany do celów osobistych, wystarczy prosty model o dobrej żywotności baterii i przedłużonej gwarancji.

Cena

Laptop nie jest czymś tanim oraz czymś, co kupuje się codziennie. Dlatego warto odłożyć trochę dodatkowej gotówki, aby móc sobie pozwolić na dobrej jakości laptopa. Modele klasy średniej mogą kosztować od 2000 do 6500 PLN. Jeśli chcesz mieć laptopa klasy premium, przygotuj się na wydatek powyżej 7000 PLN.