Jak wybrać rozmiar i funkcje telewizora?

Adrian Miroslaw

JAK WYBRAĆ TELEWIZOR

Jaki jest najlepszy rozmiar telewizora do mojego salonu? Jaka jest różnica między różnymi markami telewizorów? Ten przewodnik zakupu telewizora pomoże Ci odpowiedzieć na wszystkie kluczowe pytania i rozważyć możliwości wyboru następnego telewizora.

Aktualnie na rynku dominują telewizory z ekranami LCD albo OLED, wyświetlające obraz w rozdzielczości 4K Ultra HD i Full HD oraz w systemy Smart TV. Nie jest trudno pogubić się w tym nazewnictwie, a do tego dochodzą jeszcze rozmaite elementy specyfikacji. W dodatku nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na pytanie o to, jaki telewizor kupić, ponieważ w grę wchodzi wiele czynników.

Rozmiar telewizora a wielkość pokoju

Odpowiedni rozmiar telewizora zależy od wielkości pokoju. Pomyśl o tym, jak nieprzyjemne może być siedzenie w pierwszym rzędzie na filmach dla większości ludzi: głowa przekrzywiona, krawędzie ekranu nieostre i akcja zbliżająca się do ciebie zbyt szybko.

Jak duży powinien być mój telewizor?

Wybierz telewizor za około 40 ″ do sypialni i jeden między 49 ″ a 60 ″ do średniej wielkości salonu. W przypadku telewizorów większy może być lepszy, ale ogromny telewizor marnuje się na mały pokój.

TBH, niektóre pokoje są. . . niezręczny. Pamiętaj tylko, że bez względu na rozmiar i kształt pokoju, nie będziesz w stanie zobaczyć swojego telewizora z każdego zakamarka, ze względu na prostą koncepcję zwaną kątem widzenia.

Jaki jest kąt widzenia?

Kąt widzenia to kąt boczny najbardziej oddalony od środka telewizora, przy którym możesz usiąść i nadal cieszyć się wysokiej jakości obrazem. Siedzenie pod dowolnym kątem, który nie jest skierowany prosto do telewizora, może spowodować utratę kolorów i kontrastu, dlatego ważne jest, aby sprawdzić inne kąty.

Jak duży jest kąt widzenia?

Jeśli masz zamiar oglądać telewizję tylko od razu, każdy telewizor będzie w porządku. Ale jeśli masz wiele miejsc siedzących przed telewizorem, prawdopodobnie warto rozważyć kąt widzenia, aby wszyscy oglądający mogli mieć dobry widok.

Typ wyświetlacza

Nazywany także oświetleniem telewizora, typ wyświetlania określa sposób podświetlenia ekranu telewizora. Obecnie najpopularniejszą formą jest LED-LCD, zwany także LED, który jest nowoczesną wersją LCD.

Telewizory LED wykorzystują wyświetlacz ciekłokrystaliczny, który jest panelem, który blokuje lub przepuszcza światło w określonych obszarach ekranu. Ekran jest oświetlony od góry, z tyłu lub po bokach przez diody elektroluminescencyjne.

Inny typ wyświetlacza, zwany OLED, wprowadza światło bezpośrednio do wyświetlacza za pomocą organicznych diod elektroluminescencyjnych, eliminując potrzebę stosowania wyświetlaczy ciekłokrystalicznych.

Pozwala to na bogaty kontrast kolorów, którego diody LED nie mogą odtworzyć. Technologia jest droga, ale jeśli możesz sobie na to pozwolić, otrzymasz fantastyczną

Technologia Ambilight – efektowne podświetlenie

Ciekawostką jest też telewizor z Ambilight (wyłączni telewizory Philips oferują to rozwiązanie), który tworzy kolorową poświatę za ekranem, zwiększając doznania z seansu. System Ambilight analizuje obraz wyświetlany na ekranie pod kątem dominujących barw i przekazuje diodom zainstalowanym z tyłu odbiornika informacje o tym, na jaki kolor i z jaką intensywnością powinny się zaświecić,

Czy Smart TV to konieczność?

Praktycznie każdy nowoczesny model to telewizor z Smart TV. Dzięki temu użytkownik nie jest ograniczony do tego, co oferuje telewizja, lecz może w dowolnej chwili oglądać takie programy, filmy i seriale, na jakie ma ochotę. Wystarczy skorzystać z aplikacji VOD typu YouTube, Ipla, Player, Netflix, Showmax czy HBO GO. Oprócz funkcji VOD, system Smart TV może pozwalać na korzystanie z Facebooka i innych portali społecznościowych, przeglądarki internetowej, prostych gier wideo czy aplikacji informacyjnych na dużym ekranie. Smart TV często oznacza również możliwość sterowania telewizorem za pomocą smartfona czy nawet głosowo.

Technologia HDR – nowa jakość czy zbędny dodatek?

Coraz częściej można spotkać się z określeniem „telewizor z HDR„. Co się pod nim kryje? High Dynamic Range (bo tak rozwija się ten skrót) dzięki zwiększeniu różnicy pomiędzy ciemnymi i jasnymi tonami sprawia, że kolory na ekranie są żywsze i bardziej realistyczne. Z tym, co świetnie wygląda w specyfikacji, bywa różnie w rzeczywistości i dobry „efekt HDR” pozwalają najczęściej docenić dopiero te droższe modele a konkretnie: o większej jasności.

Częstotliwości odświeżania ekranu

Jakie są częstotliwości odświeżania ekranu?

Częstotliwość odświeżania to częstotliwość zmian klatki - lub obrazu - na ekranie. To właśnie sprawia, że film wygląda, jakby się poruszał. Tradycyjnie dzieje się to sześćdziesiąt razy na sekundę, co jest reprezentowane przez „60 Hz”.

Jak duże znaczenie mają częstotliwości odświeżania ekranu?

Podczas oglądania filmów sportowych lub akcji obraz będzie mniej nierówny przy częstotliwości odświeżania 120 Hz lub 240 Hz.

Zwróć jednak uwagę, czy liczba częstotliwości odświeżania jest wymieniona z terminem marketingowym, takim jak „gładka”, zamiast z prawdziwą natywną częstotliwością odświeżania. Nazbyt rynkowe terminy lub absurdalnie duża liczba, taka jak 600Hz, zwykle oznaczają, że dużą prędkość uzyskuje się dzięki interpolacji ruchu.

Interpolacja ruchu nadal sprawia, że obraz wygląda ostro - może zbyt ostro - ale po prostu miga wielokrotnie tę samą klatkę, aby oszukać mózg, by zobaczył to w ten sposób. Rezultat jest często nazywany „efektem opery mydlanej”, ponieważ cała ta wyrazistość może sprawić, że Twoje programy będą wyglądać jak tania telewizja dzienna.

Dla tych, którzy kupują telewizor z wysoką częstotliwością odświeżania, która opiera się na interpolacji ruchu, powinieneś mieć możliwość wyłączenia tej funkcji, aby w razie potrzeby uniknąć efektu opery mydlanej.